Ukrayna’nın En Zenginleri 2010

Ukrayna’nın geleneksel zenginleri Sovyetler Birliği zamanında oluşturulan dev sanayi tesislerinin özelleştirme sürecinde  sahipliklerini elde eden kişilerdir. Ancak son yıllarda özellikle tarım ve gıda sektöründen girişimciler de en zenginler listesinde boy gösteriyorlar. Bu yıl açıklanan listede metal, finans, tarım ve gıda ile emlak gibi alanlarda yatırımları olan işadamları ilk 50 sırayı  paylaştılar.Tarım ve gıdasektöründeki yükselişi Ukrayna için önemsiyorum. Bu alanlarda ülkenin Allah vergisi toprağından kaynaklanan müthiş bir rekabet avantajı var. Doğru politikaların uygulanması, altyapının geliştirilmesi ile Ukrayna yalnız kendini değil, tüm Avrupa’yı besleyecek konuma gelecektir. Dolayısıyla gelecek yıllarda tarım ve gıda sektörlerinde yatırımı olan daha çok Ukraynalı işadamını listenin üst sıralarında göreceğimizi tahmin ediyorum. Şimdiden bu listede servetini tarım ve gıda alanlarında yapmış  10 civarında işadamı yer alıyor.

Viktor Pinçuk

Viktor Pinçuk

Listenin ilk 5 sırasında bu sene küçük bir değişiklik oldu. Ukrayna’nın en uzun süreli devlet başkanlığını yapan Kuçma’nın, damadı,Kievstar’ın sahibi Viktor Pinçuklistenin dışına çıkarken, bir başka Viktor, Viktor Nusenkis listeye dahil oldu. Ukrayna’nın önemli menkul kıymetler ve  yatırım danışmanlığı firması Dragon Capital tarafından derlenen listenin başında Donestskli İşadamıRinat Ahmetovbulunuyor. İkinci sırada  Dnipro-Petrovsk Merkezli Privat grubun ortaklarından Igor Kolomoiski, üçüncü sırada yine bu grubun ortaklarından Gennadi Bogolyubov, dördüncü sırada Donetskstal Grubu’nun sahibi Viktor Nusenkis, 5. Sırada ise Ferrexpo’nun hakim hissedarı Kostantin Jevago yer alıyor. Ancak şu   unutulmamalı ki, Ukraynalı işadamlarının çoğunun gerçek servetini bilmek mümkün değil.  Bu bilinebilseydi listede önemli değişiklikler olacağı kesindi.

Rinat Ahmetov

Rinat Ahmetov

** Rinat Ahmetov**

2010 yılında da bir gelenek bozulmadı ve Kazan Tatarı kökenli, Donetskli işadamı Rinat Ahmetov23,5 milyar $’lık serveti ile Ukrayna’nın en  zengini oldu. Ahmetov aynı zamanda, Doğu Avrupa’nın ve Rusya dahil BDT ülkelerinin en varlıklı işadamlarının sıralandığı en zenginler listesinin de en tepesinde yer alıyor. 44 yaşındaki işadamı, Ukrayna Parlamentosu’nda iktidardaki Bölgeler Partisi’nden milletvekili.

Şahtar Donetsk Kulübü

Şahtar Donetsk Kulübü

Uefa ŞampiyonuŞahtar Donetsk Kulübü’nün başkanlığını yapan Ahmetov’un servetinin kaynağı sahip olduğu demir çelik tesisleri. Bununla birlikte makine sanayi, enerji, perakende, emlak, finans, tarım ve medya sektörlerinde faaliyet gösteren firmaları var. 2010 yılında grubun bünyesine, Ukrayna’nın en büyük 3. Demir-çelik tesisi olan İliç Demir Çelik Fabrikası katıldı. Ahmetov’un yeni planı, Kiev’in merkez caddesiKreşatik’teyer alan Tsum’u(Sovyetler Birliği zamanından kalma devlet alışveriş merkezi) satın alıp burayı Londra’dakiHarrordsMağazası’na benzer lüks bir alışveriş merkezine dönüştürmek. Müttefikleri şu an iktidar olan Ahmetov’un önü açık gözüküyor.

Avrupa'nın En Zenginlerinin Servetleri

Avrupa’nın En Zenginlerinin Servetleri - Rinat Ahmetov: kırmızı disk. Kaynak: Forbes

Kiev Tsum Alışveriş Merkezi

Kiev Tsum Alışveriş Merkezi

** Igor Kolomoisky**

Kolomoisky, Ukrayna’nın en büyük bankası olanPrivat Bank’ın hakim ortağı, toplam serveti6,2 milyar $olarak  tahmin ediliyor. Finansın yanı sıra metaluriji, enerji, kimya, medya ve hava taşımacılığı alanlarında yatırımları var.  Geçtiğimiz yılAvrupa Yahudi Cemaati Konseyi’ninbaşkanlığına seçilen işadamı, zamanının büyük bölümünü  Ukrayna’da değil, İsviçre’de geçiriyor.

Privatbank

Privatbank

Igor Kolomoisky

Igor Kolomoisky

Her ne kadar yeni iktidarla bazı sorunlar yaşasa da, 2010 yılında1+1, City, Kino ve TETtelevizyon kanallarını bünyesinde bulunduran CEME medya grubunun tüm hisselerini kontrol altına aldı. Bununla birlikte geçtiğimiz yıl yaşananlar bu iktidar döneminde özelleştirme ihalelerinde onun ve grubunun geri planda kalacağını gösteriyor.

Igor Kolomoisky

Igor Kolomoisky

** Gennadi Bogolyubov**

Gennadi Bogolyubov

Gennadi Bogolyubov

48 yaşındaki işadamı, Igor  Kolomosiki’ninPrivat Gruptakiortağı ve5,4 milyar $’lık bir varlığı mevcut. Sahip olduğu firmalardan biri Avustralya’nın en  büyükmanganez rezervlerine sahip. Geçtiğimiz yıl rakip firmaları satın alarak dünyanın bir numaralı manganez üreticisi olma fırsatını elinden kaçırdı. Ancak öyle görülüyor ki bu yöndeki çabası devam edecek. Hayırsever bir işadamı olarak bilinen Bogolyubov, aynı zamanda,Dnipropetrovsk’taki Yahudi Cemaati’ninde başkanlığı yürütmekte.

Zasyadka Maden Kuleleri, Donetsk

Zasyadka Maden Kuleleri, Donetsk

Viktor Nusenkis

Nusenkis, Ukrayna’nın en zenginleri listesinde dördüncü sırada geliyor ve ilk 5 işadamı arasında en yaşlısı. 56 yaşındaki işadamının toplam varlığı3 milyar $.  Metalurijive Dünya’nın 4. büyük  kömür rezervlerine sahip olan ülkesi olan  Ukrayna’ dakömür madenciliğiile uğraşıyor. Ukrayna dışında Çek Cumhuriyeti ve Rusya’da kömür ocakları işletiyor. Son yıllarda tarım  sektöründe faaliyet göstermeye başladı. Kamuoyunun önüne çıkmaktan pek hoşlanmıyor.

** Kostantin Jevago**

Kostyantyn Jevago

Kostantin Jevago

Eski Başbakan Yulya Timaşenko’nun Partisi’nde meclise girdi. Ukrayna’nın en gençmilyarderi, henüz36 yaşında. Finans ve Credit Bankası’nın sahibi ve bu banka aracılığı ile Ukrayna’nın en önemli demir madenlerine sahip.2,4 milyar $’lıkservete sahip Jevago, diğer birçok ultra zengin Ukraynalı gibifutbolmeraklısı.