Ukrayna’nın En Zenginleri

Ukrayna gelir dağılımının çok iyi olmadığı bir ülke. Ülkede ciddi bir fakir nüfus, buna karşılık önemli sayıda zengin insan var. Bu zenginlerin ultra zengin olanlarına Rusça’ da oligark deniyor. Ukraynalı oligarkların sayısı ve sahip oldukları servet Rus akranları gibi değil.  Her ne kadar global ekonomik kriz bu kişilerin servetlerini eritse de yine de  bu işadamlarının servetleri göz  kamaştırıyor. Aşağıda bu işadamlarının ilk 5′nin  servetleri ve sahip oldukları iş alanlarının listesi var.  Listenin en başında Renat Ahmetov geliyor.

** Renat Ahmetov 5,2 milyar $**

 

Renat Akhmetov

 

Ahmetov bir metal işçsinin oğlu, şu an Metinvest Grup’ un sahibi olarak, Ukrayna’ nın en zengini.  Forbes’ un listesine göre ise Dünya’ nın  en zengin 148. Kişisi.  Donetskli işadamı şu an yönetimde olan Bölgeler Partisi millletvekili ve partide ciddi bir nüfus sahibi. Ahmetov ayrıca geçtiğimiz yıl UEFA kupası sahibi olan Şahtar Donetsk futbol takımının da başkanı.

** Viktor Pinçuk 3,1 milyar $**

** **

Ukrayna’ nın eski cumhurbaşkanlarından Kuçma’ nın damadı, mühendis. 90’ lı yıllarda kendi geliştirdiği boru tipi teknolojisi ile servet basamaklarını tırmanmaya başladı. Bugün dünyanın en büyük boru imalat firmalarından Interpipe’ ın sahibi ancak bu firmanın bankalar ile başı dertte, borçlarını ödemekte güçlük çekiyor. Pinçuk  aynı zamanda Ukrayna’ nın en büyük mobil operatörü Kievstar’ ın büyük ortağı.  2008 yılında, piyasaların zirve yaptığı dönemde, sahibi olduğu Ukrsotsbank’ ı, ülkemizde Yapı Kredi’ ye yarı yarıya ortak olan İtalyan Bankacılık Grubu Unicredit’ e 2 milyar $’ a satması büyük şansı oldu. Sanat meraklısı, Arena City’ deki Pinçuk Galeri’ de Dünya’ nın ve Ukrayna’ nın ünlü sanatçılarının eserlerini sergiliyor.

** Igor Kolomisky 2 milyar $**

Ortağı Genadi Boroliubov ile birlikte Privat Grubun sahibi. Grup, Ukrayna’ nın en büyük aktifli bankası Privat Bank’ ın sahibi. Piyasaların zirve yaptığı dönemde bankayı satmayı düşünmediler.  Dnipropetrovsk merkezli grup, madencilik sektörüne ilgi duyuyor, ancak bu alandaki çalışmalarında istedikleri başarıyı sergileyemediler. Grup, geçtiğimiz yıl  medya sektörüne de girdi.

** Genadi Borolubov 1,7 milyar $**

Privat Grubun diğer ortağı. Gruptan bağımsız olarak, manganez madenciliğine ilgi duyuyor ve bu alanda şirket ve şirket hisseleri almaya çalışıyor.

** Kostantin Jevago 1,2 milyar $**

 

Kostantin Jevago

 

Yalnızca 36 yaşında olmasına rağmen, Ukrayna’ nın en zengin 5. insanı. Yulia Timeşonko Bloğu’ nda milletvekili olarak siyaset yapıyor.  Demir üreticisi Ferroexpo’ nun sahibi. Sahibi olduğu Finance ve Credit Bankası’ nın durumu pek iyi değil. İş yaşamına henüz 19 yaşında bu bankanın finans direktörü olarak başladı ve zamanla bankanın ana hissedarı konumuna geldi.