Ukrayna Türk iş dünyası Ramazan iftarında Kiev’de bir araya geldi

by burakpehlivan on 24/06/2016

DSC_6490

Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği(TUİD) tarafından Kiev Mangal restoranda T.C. Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel teşrifleriyle düzenlenen iftar yemeği ülkedeki Türk iş dünyasının geniş katılımıyla gerçekleşti. Yemekte TİKA Ukrayna program koordinatörü Hacı Bayram Bolat, T.C. Kiev Büyükelçiliği müsteşarı Uzay Göktürk , Türkiye Cumhuriyeti Kiev Ticaret müşaviri Haydar Koçak, Ukrayna’nın en büyük yatırımcısı olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Ukrayna genel müdürü Şevki Acuner, THY Ukrayna Genel müdürü Dinçer Sayıcı, Ukrayna’daki en önemli iki İngilizce yayın organları olan Kyiv Post’un CEO’su Alyon Nevijima ve Business Ukraine genel yayın yönetmeni Peter Dickonson’ın da aralarında bulunduğu basın mensuplarıyla Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkan yardımcısı Valeriy Korol gibi isimler de hazır bulundu. 

İftar organizasyonunun başında bir konuşma yapan, TUİD yönetim kurulu başkanı Burak Pehlivan,  TUİD’in geleneksel iftarında Ukrayna’daki Türk işadamları ve profesyoneller ile Ukrayna’daki farklı milletlerden Türk iş dünyasının dostlarıyla en geniş biçimde yıl da bir kez  bir araya gelme imkanı bulduklarını belirtirken, TUİD’in yurtdışındaki Türk işadamları dernekleri arasında aynı ülkede en çok şubeye sahip işadamı derneği olma özelliğine sahip olduğunu hatırlattı. Pehlivan “Kiev merkez şubemizin yanı sıra Harkov, Odesa, Herson, Zaporoje, Vinitsa ve Lviv’de şubelerimiz, İstanbul’da ise temsilciliğimiz bulunuyor. Bu yıl geçmiş yıllardan farklı olarak iftar organizasyonlarımızı Kiev ile sınırlı tutmadık, evvelsi gün Batı Ukrayna temsilciliğimizin yer aldığı Lviv’de yaptığımız iftar organizasyonuyla bu bölgedeki Türk iş dünyasını tarihte ilk kez bu kadar kalabalık bir biçimde bir araya getirdik. Yarın Harkov’da iftarımız olacak, önümüzdeki hafta ise  Azerbaycan Ukrayna Sanayici ve İşadamları Derneği ile ortak bir iftar organizasyonuna imza atacağız. Her yıl bu organizasyonların düzenlendiği Ukrayna’daki şehir sayısını artırma arzusundayız.” dedi.

TUİD başkanı, dernek olarak son yıllarda başarısı artan bir grafik çizdiklerini bunun sonucu olarak bugün yurtdışındaki en başarılı üç Türk işadamı derneğinden biri olarak gösterilmelerinin bir tesadüf  olmadığını ifade ederken, bu başarıda en büyük pay sahibinin Ukrayna’daki tüm ekonomik sıkıntılara rağmen Ukrayna Türk iş dünyasının ve Ukrayna Türk toplumunun TUİD’e sahip çıkmaları ve dernekten desteklerini esirgemememleri olduğunun altını çizdi. Pehlivan “bunun en güzel örneklerinden birini de, Ukrayna’daki 80 civarındaki mağazası 1000’e yakın çalışanı ve 26 bin metrekarelik satış alanıyla ülkenin en çok satış metrekaresine sahip perakende firması olan ve üç yıldır üst üste mass markette Ukrayna’nın en iyi perakendecisi seçilerek bizleri gururlandıran Colin’s gerçekleştiriyor. Kurucu üyemiz, Colin’s geçen yıl olduğu gibi bu yıl da  TUİD iftarının sponsorluğunu üstlenmiş durumda. Ben yönetim kurulu üyemiz ve Colin’s Ukrayna genel müdürü Arda Torman’ın şahsında Colin’s ailesine bu vesileyle bugünkü organizasyon ve derneğimize artan destekleri için teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı. 

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ise, TUİD’in hem Ukrayna’da hem de Türkiye’de çok başarılı işlere imza attığını, kendisinin de üçüncü kez katıldığı iftar organizasyonunun Ukrayna’daki Türk iş dünyasının birlik ve beraberliği için çok önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. Tezel, birkaç hafta önce Türkiye’de TUİD’in de organizatörlerinden biri olduğu ve tarihte ilk kez düzenlenen Türkiye Ukrayna Sanayi Forumu’nun görev süresi boyunca düzenlenen iki ülke ekonomik ilişkilerine katkı açısından en önemli etkinliklerden biri olduğunu hatırlatırken, Ukrayna’daki tüm ekonomik ve siyasi problemlere rağmen her zaman güçlü ve dinamik olan Ukrayna Türk iş dünyasına, Ukrayna Türkiye ekonomik ilişkilerine katkılarından dolayı teşekkür etti.

  DSC_6484DSC_6495 DSC_6506  DSC_6516 DSC_6531 DSC_6548 DSC_6558 DSC_6575 DSC_6580 DSC_6592 DSC_6598  DSC_6610 DSC_6620 DSC_6624 DSC_6632 DSC_6657 DSC_6675 DSC_6680 DSC_6709 DSC_6717 DSC_6724 DSC_6732 DSC_6740DSC_6511

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

Previous post:

Next post: