Lviv’de Türkiye ve Ukrayna bayrakları beraber dalgalanıyor, TUİD Batı Ukrayna temsilciliği açıldı

by burakpehlivan on 23/05/2016

DSC_5141-001

Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği’nin(TUİD) Batı Ukrayna Temsilciliği, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel’in de teşrif ettiği bir törenle açıldı. Lviv’in prestiji ve işlek caddelerinden Ivano Franko 32 numarada bulunan ofisin resmi açılışında, açılış kurdelesini Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, TUİD yönetim kurulu başkanı Burak Pehlivan ve Batı Ukrayna’daki en büyük Türk şirketi Onur İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı Onur Çetinceviz  beraber keserlerken, açılış töreninde Lviv Belediye Başkan yardımcısı Olha Sivak, Lviv Bölge Vali yardımcısı Roman Matis, Avrupa İşadamları Birliği Batı Ukrayna Başkanı Mariya Lişunık, elçilik müsteşarı Özgun Talu, TİKA Ukrayna program koordinatörü Hacı Bayram Bolat, T.C. Kiev ticaret müşaviri Haydar Koçak,  ve Lviv Ticaret Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Dmitro Aftanas’ın yanı sıra, TUİD yönetim kurulu üyeleri, TUİD üyesi Türk işadamlarıyla,  Lviv iş dünyasının önde gelen isimleri de hazır bulundu. 

Ukrayna’nın ekonomik merkezi doğudan batıya kayıyor

Açılış konuşmasını yapan TUİD yönetim kurulu başkanı Burak Pehlivan, Batı Ukrayna’nın ticari ve kültürel merkezi olarak her zaman önemli bir konumda olan Lviv’in öneminin ülkedeki yönetim değişikliği ve Ukrayna’nın batıyla bütünleşme kararlılığıyla özellikle son birkaç yılda  daha da arttığını belirtti. Pehlivan, ‘Ukrayna’nın ekonomik ve siyasi ağırlık merkezi, doğudan batıya kayıyor ve bu noktada Lviv, ülkede lider şehir olarak ön plana çıkıyor. ‘ dedi. TUİD başkanı önlerindeki dönemde bu trendin hızlanarak devam edeceğinin dolayısıyla Batı Ukrayna’da görece az sayıda Türk işadamı olmasına rağmen bugünden pozisyon almak ve bölgede Türk yatırımları için güçlü bir altyapı oluşturmak adına bugünden temsilciliklerini açtıklarının altını çizdi.  Burak Pehlivan, AB sınırındaki şehrin, nitelikli buna karşılık, düşük maliyetli işgücüyle özellikle ağaç işleme, tekstil, gıda ve otomotiv gibi hafif sanayi yatırımları için cazip fırsatlar sunduğunu, bunun dışında turizm emlak ve bilgi işlem gibi sektörlerde de Lviv ve çevresinin Türk işadamlarının yatırımı radarında olması gerektiğini ifade etti. 

Bu coğrafyada ülkemiz adına en duygu dolu dönemlerden birini yaşadık

TUİD başkanı sözlerini sonlandırmadan önce iki gündür, Lviv ve çevresinde Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği tarafından yapılan anma faaliyetlerine de değinirken ‘harika iki gün geçirdik, Dr Emre Aracı yönetimindeki Lviv Senfoni Orkestrası, Lviv Opera ve Balesinde Osmanlı Sarayından Batı müziği temalı tarihi bir konser verirken, I. Dünya Savaşı’nın tarihi kitaplarımızda pek verilmeyen bir cephesi, bugünkü Ukrayna’nın bir parçası olan Galiçya’da şehit düşen binlerce askerimizi Lopuşina Şehitliğimize Mehteranla birlikte andık. Aynı Mehteran Hürrem Sultan’ın memleketi Rohatin’de ise şehrin ana meydanında Hürrem Sultan’ın heykelinin önünde yine tarihi bir konser verdi. Tüm bunlar hep ilkti. Bu coğrafyada ülkemiz adına en duygu dolu dönemlerimizden birini yaşadık, ülkemizin gerçek manada gücünü hissettik ve işte böyle bir dönemde Lviv temsilciliğini açmamız daha da anlamlı ve iki ülke ekonomik ilişkileri açısından bizelere daha da büyük sorumluluk yüklüyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun, Allah muvaffak etsin’ diyerek sözlerini tamamladı. 

Batı Ukrayna’daki en büyük Türk yatırımı olan TUİD üyesi Onur İnşaat yönetim kurulu başkanı Onur Çetinceviz ise yıllardır iş yaptıkları bu bölgeye gösterdikleri ilgiden dolayı TUİD yönetimine teşekkür ederken, TUİD Batı Ukrayna temsilcisi genç işadamı Selim Tever’i ve ekibini kurum olarak her zaman destekleyeceklerini belirtti. Çetinceviz, çok doğru bir zamanda, doğu bir iş yapıldığını ifade ederken, açılışın hayırlı olmasını dileyerek sözlerini tamamladı. 

Lviv ve bölgesinde Türk yatırımlarına her türlü kolaylık gösterilecektir 

Daha sonra söz alan Lviv Vali yardımcısı Roman Matis, Lviv idari yönetiminin TUİD ile  zaten çok iyi ilişkilere sahip olduğunu ancak şube açılışıyla işbirliğinin daha da artacağını ifade ederken, şehirde daha çok Türk yatırımı görmek istediklerini söyledi. Matis, TUİD’in öncülüğünde Kocaeli’de düzenlenecek Türkiye Ukrayna Sanayi forumuyla son derece yakından ilgilendiklerini zira Türkiye’nin Organize Sanayi Bölgeleri konusunda dünyada önde gelen birkaç ülkeden biri olduğunun altını çizdi. Roman Matis, bölge yönetimi olarak, Türk yatırımlarına her türlü kolaylığı göstereceklerini ifade ederek, sözü belediye başkan yardımcısı Olha Sivak’a bıraktı. 

Lviv Belediye Başkan yardımcısı Olha Sivak ise TUİD’in ülkedeki en iyi birkaç işadamı derneğinden biri olduğunu ve Batı Ukrayna’ya özellikle son dönemde TUİD’in ilgi göstermesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Sivak, ‘yaptığınız çalışmalar, geçtiğimiz ay yabancı yatırımcıların şehirde gerçekleştirdiği en iyi birkaç çalışma arasına girdi, şube açılışıyla beraber, çalışmalarınızın daha da etkili olacağında eminiz’ derken TUİD’e ve Türk işadamlarına Batı Ukrayna’daki faaliyetlerinde başarılar diledi. 

TUİD yalnız Kiev merkezli bir kuruluş değil, temsilcilikleri vasıtasıyla, ülkenin her yerinde Türk iş dünyasını başarıyla temsil ediyor

Son olarak söz alan Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel , TUİD’in yalnız başkent Kiev merkezli bir kuruluş olmadığını, temsilcilikleri vasıtasıyla ülkenin her yerinde Türk iş dünyasını başarıyla temsil ettiğini belirterek başladığı konuşmasında ‘bugün TUİD, Lviv’e şube açıyorsa, bunu iyi takip etmek gerek, TUİD yöneticileri ülkeyi çok iyi bilen, çok iyi etüt eden kimseler, demek ki Batı Ukrayna’daki iş ve yatırım potansiyeli önümüzdeki dönemde hızla artacaktır’ dedi. Tezel, Türk işadamlarını ülkede yatırım yapmaya davet ederken, iki ülke siyasi ve ekonomik ilişkilerinin bulunduğu bu düzeyin de daha üstüne taşınacağını ifade etti.

Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği’nin Batı Ukrayna temsilciliğinin resmi açılış düzenlenen kokteyl ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi. 

 DSC_5165 DSC_5197 DSC_5251 DSC_5274 DSC_5383 DSC_5448 DSC_5341 DSC_5338

IMG_2371DSC_5348  =

13220956_10209378087880343_5048523658212272571_n]

DSC_5361  DSC_5366 DSC_5367 DSC_5368 DSC_5370 DSC_5372  DSC_5375 DSC_5386 DSC_5389 DSC_5391 DSC_5394 DSC_5396 DSC_5397 DSC_5399 DSC_5400 DSC_5402 DSC_5404 DSC_5412 DSC_5415 DSC_5416 DSC_5419 DSC_5421 DSC_5424  DSC_5431 DSC_5433 DSC_5435 DSC_5437  DSC_5452 DSC_5456 DSC_5458 DSC_5461 DSC_5462

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

Previous post:

Next post: