Çernobil mağduru çocuklar 23 Nisan’ı, Türk İşadamlarıyla Kiev’de kutladı

by burakpehlivan on 23/04/2016

DSC_3103

Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği(TUİD), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını, Kiev’de her yıl olduğu gibi bu yıl da, Çernobil kazasının günümüze ulaşan zararlarından olumsuz etkilenen çocuklar için bir program düzenleyerek kutladı. Program çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti Kiev büyükelçisi Yönet Can Tezel’in de katılımıyla, Çernobil Çocukları Destekleme Fonunun himaye ettiği yaşları 7 ile 13 arasında değişen 60 çocuk, eğitmenleriyle birlikte Kiev Mangal restoranda konuk edildi.
Programın sunuculuğunu yapan TUİD başkanvekili Oğuzhan Şen, 23 Nisan’ın Türkiye ve Türk çocukları için önemine değinirken, bugünün yalnız Türk çocuklarının değil, tüm dünya çocuklarının bayramı olduğunu belirterek, konuşmasını yapmak için TUİD başkanı Burak Pehlivan’ı takdim etti.

Bu bayram yalnız Türk çocukları’nın değil, tüm dünya çocuklarının da bayramı

TUİD yönetim kurulu başkanı Burak Pehlivan, çocuklara hitaben Rusça yaptığı konuşmada Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu 23 Nisan’ın, Türkiye’de Ulusal Egemenlik ve Çocuk  Bayramı olarak kutlandığını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edildiğini belirterek, “bu bayramı son 5 yıldır burada, Kiev’de sizlerle kutlama imkânı buluyoruz, hem insanlık tarihinin en büyük felaketi olan Çernobil’i, bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması için birlikte anarken hem de siz kardeşlerimizle bu güzel vakti geçirme olanağımız oluyor, bizimle bu bayramı bu kadar anlamlı kutladığınız için sizlere müteşekkiriz” dedi. Pehlivan, konuşmasına Türkçe devam ederken, “bugün aynı zamanda 5 yıldır yönetim kurulu başkanlığımıza yapan Cem Murat Aytaç’a da veda günümüz, başkanlığı dönemince bu etkinlik kendisinin en çok önem verdiği organizasyon oldu ve etkinliklerin maddi yükünü tamamen üstlendi, bu yemek aynı zamanda kendisine veda yemeğimiz de, başkanımıza da böyle güzel bir final yakışırdı” diyerek sözlerini tamamladı.

DSC_3031
Çernobil Çocukları Destekleme Fonu başkanı Svetlana Vasilyevna ise TUİD’e yardım fonuna koşulsuz ve sürekli olarak verilen destekten dolayı teşekkür etmekten yorulduklarını ifade ederken, her yıl başka bölgeden santral mağduru çocukları Kiev’e getirdiklerini, şehri gezdirdiklerini, Türk kültürünü tanıttıklarını, çocuklara Türk işadamları tarafından çeşitli hediyeler verildiğini, gösteri, konser izlendiğini belirterek, tüm bunların yapılması için maddi ve manevi imkanın Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği ve TUİD tarafından sağlandığını altını çizdi. Fon başkanı, “Bugün, Jitomir ilinin, Ovrıç ilçesinden çocuklarımızla beraberiz. Bu yıl 26 Nisan Çernobil’in 30. yıldönümü, sayenizde bu hüzünlü anmamız, bir ayrama, şölene dönüşüyor, geçen yıl bazı çocukların Türkiye tatile gitmesine imkan sağlamıştınız, bu yıl da inşallah bu imkanı sağlayacaksınız, sizlere minnettarız ”dedi.

Şehrimizdeki en büyük yatırım bir Türk yatırımı, bir gün değil, her gün yanımızdasınız

Çocukların söylediği şarkılardan ve okudukların şiirlerden sonra söz alan Ovrıç Belediye başkanı Ivan Yaroslaviç, şehirde ağaç ve taş işleme fabrikaları olduğunu, en büyük istihdamı oluşturan fabrikanın sahibinin de TUİD üyesi bir Türk işadamı olduğunu belirterek, bu sayede Türker’in yılda yalnız bir gün değil, her gün Ovrıç’a katkıda bulunduklarının altını çizdi. Ovrıç Belediye başkanı, Çernobil 30 yılda bizi yenemedi, bundan sonra da hiçbir iş ve dış felaket bizi yenemez hele de böyle Türk dostlarımız olduktan sonra” diyerek sözlerini tamamladı.

Atatürk bu bayramı, tüm dünya çocuklarna armağan ederek müthiş bir öngörüde bulunmuş.

Ovrıç Kaymakamı Yuriy Sergieviç ise bu etkinliğe her yıl duyduğunu ama ilk kez bu yıl katılma olanağı bulduğunu ve programdan çok etkilendiğini belirterek, “Atatürk, bu bayramı tüm dünya çocuklarına armağan ederek müthiş bir öngörüde bulunmuş, siz de bu geleneği Ukrayna’da çok güzel bir biçimde yaşatıyorsunuz, sizlere minnettarız. Türkiye ve Ukrayna iki dost ve komşu ülke, ancak böyle insani etkinlikler, kültürel etkileşimler, ilişkilerimizi daha da güçlendiriyor. Türkiye’nin de yaşadığı büyük zorluklara ve Ukrayna’da yıllardır yaşadığımız ekonomik krize rağmen Ukrayna’daki Türk işadamları her yıl çocuklarımızdan desteklerini esirgemiyorlar bilakis desteklerini günden güne artırıyor ve böyle güzel organizasyonları yapıyorlar, size ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.

23 Nisan’ın her yıl, Ukrayna’da bu kadar anlamlı kutlanmasından dolayı büyük mutluluk duyuyorum

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ise, TUİD’in yaptığı tüm faaliyetleri kurumsallaştırdığını ve bir gelenek olarak istikrarlı bir şekilde sürdürdüğünü belirtirken, her yıl 23 Nisan’ın Ukrayna’da bu kadar anlamlı bir şekilde kutlanmasından duyduğu memnuiyeti dile getirdi. Tezel, TUİD’in bu tarz organizasyonları mükemmel bir biçimde gerçekleştirdiğini ifade ederken, dernek yöneticilerine teşekkür etti. Yönet Can Tezel, “Ukrayna’nın Doğusundaki çatışmalardan aileleri etkilenen bir uçak dolusu yavrumuz şu an Türkiye’de akranlarıyla beraber 23 Nisan’ı kutlarken, biz ise bugün sizinle bu kutlamayı Kiev’de yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz ”dedi. Yönet Can Tezel, Türkiye’nin Çernobil’de patlayan 4. reaktörün kapama işlemleri için bugüne kadar 1 milyon € hibe ettiğini ve 500.000 € daha bağışta bulunacağını hatırlattı. Tezel, TUİD’in Ukrayna’daki Türk iş dünyasını başarıyla temsil ettiğini, Cem Murat Aytaç’ın çok güzel bir başkanlık dönemi geçirerek, Ukrayna Türk iş dünyasına büyük hizmetler verdiğini, yerine geçen Burak Pehlivan’ın ise aldığı bayrağı çok daha ilerilere taşıyacağından emin olduğunu belirterek sözlerini tamamladı.

DSC_3195

Organizasyonun sonunda Çernobil mağduru çocuklar, resmettikleri yağlıboyayı Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel’e, Ukrayna motifleri içeren elişi hasırı ise TUİD yönetim kurulu başkanı Burak Pehlivan’a sunarken, çocuklarının armağanları ise, Evyap’ın sponsorluğunda, Evyap Ukrayna genel müdürü ve TUİD başkanvekili Oğuzhan Şen tarafından konuklara takdim edildi.

DSC_3350
DSC_2958DSC_3052DSC_3093

 

DSC_2940 DSC_2906DSC_2943 DSC_2929   DSC_2886 DSC_2890 DSC_2949DSC_2894   DSC_2917 DSC_2918 DSC_2926  DSC_2937   DSC_2946  DSC_2955   DSC_2987  DSC_2993 DSC_3026  DSC_3040    DSC_3109 DSC_3140 DSC_3144 DSC_3173 DSC_3176 DSC_3181 DSC_3184  DSC_3197 DSC_3205 DSC_3206 DSC_3213 DSC_3215 DSC_3235  DSC_3272 DSC_3281 DSC_3285 DSC_3304 DSC_3306 DSC_3311 DSC_3315 DSC_3319  DSC_3338  DSC_2882

 

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

Previous post:

Next post: