Ukrayna’da Turizm

by burakpehlivan on 24/08/2010

Son iki yıl zarfında  Dolar’ ın ve Euro’ nun, Ukrayna’nın ulusal para birimi Grivna karşısında değer kazanması, yabancı turistler için ülkeyi % 57 oranında ucuzlatmış durumda. Ukrayna hükümeti 2008 yılı bütçesinden 20 milyon Grivna’ yı, Ukrayna’ nın turizm tanıtımı için harcamış. 2008 yılında Ukrayna’ yı 23 milyon turist ziyaret etmiş. 2005 yılında, devlet turizm ajansına göre ülkeyi 17,6 milyon kişi ziyaret etmiş. 2006 yılında ise  18,9 milyon kişinin ülkeyi ziyaret ettiği aynı kuruluş tarafaından ifade ediliyor. Tabii bu ziyaretçilerin çoğu komşu ülkelerden ülkeye giriş yapanlar, bir bölümü uluslararası standartları turist sayılamazlar.

Yalta Yakınlarındaki Baron Stengel'in Şatosu Fotoğraf: Yalta Yakınlarındaki Baron Stengel'in Şatosu / Vyacheslav Argenber Yalta Yakınlarındaki Baron Stengel’in Şatosu
Fotoğraf: Yalta Yakınlarındaki Baron Stengel’in Şatosu / Vyacheslav
Argenber

Ülke, Sovyetler Birliği zamanında özellikle sahip olduğu Kırım Yarımadası sayesinde önemli bir turizm merkezi olmuş. Bugün de başta Ruslar ve diğer BDT üyesi ülke vatandaşları nezdinde Kırım önemli bir turizm destinasyonu. Ancak ne yazık ki, Kırım’ daki tesislerin çoğu eski, yetersiz. Altyapı ve hizmetler yarımadada çok zayıf, buna karşın fiyatlar el yakıyor. Ülkenin bubölgesindeki turizm anlayışının ciddi bir reforma ihtiyaç duyduğu bir gerçek.

Fotoğraf: Bahçesaray: Han Sarayı / Jean & Natalie Fotoğraf: Bahçesaray: Han Sarayı / Jean & Natalie

Kırım’da, Kırım Hanlığı’nın başkenti Bahçesaray biz Türkler için önemli bir şehir. Rus Karadeniz Donanması’nın bulunduğu Sivastapol, nefis denizi ve yeraltında dağın içine gömülmüş denizaltı sığınakları ile Balıklava, eşsiz doğası ile Aluşta ve Sudak, Dünyaca ünlü, Osmanlı’da Saray Mimarlığı da yapmış olan Ayvazovski’nin memleketi Feodosiya(bizim deyişimizle Kefe), yarımadaya gidildiğinde görülmesi gereken yerler. Dünya’nın en ünlü deniz ressamlarından Ayvazovski’nin çok sayıda eserinin sergilendiği bir de müze var Kefe’de.  İsmi çok duyulsa da Yalta’nın bana göre herhangi bir özelliği olmayan bir şehir.

Fotoğraf: Ayvazovski'nin 1853 Sinop Savaşı Tablosu Fotoğraf: Ayvazovski’nin 1853 Sinop Savaşı Tablosu

Kırım Yarımadası dışında, başkent Kiev sahip olduğu tarihsel miras ve hareketli yaşamıyla bir başka turistik bölge. Ülkenin batısındaki Karpat Dağları’nda, özellikle Bukovel önemli bir kayak destinasyonu. Orta Avrupa mimari özelliklerini koruyan, Almanlar’ın Lemberg, Ruslar’ın Lvov Ukraynlılar’ın ise Lviv diye isimlerndirdiği şehir kahve/cafe geleneği, bozulmamış tarihi dokusu ile Ukrayna’nın önemli hazinelerinden.

Fotoğraf: Colibita Gölü, Karpat Dağları, Romanya / Paul Gabriel Pasztor Fotoğraf: Colibita Gölü, Karpat Dağları, Romanya / Paul Gabriel Pasztor Fotoğraf: Lemberg Şehir Merkezi, Ukrayna / Denis Allbertovich Fotoğraf: Lemberg Şehir Merkezi, Ukrayna / Denis Allbertovich Fotoğraf: Lemberg Şehir Merkezi, Ukrayna / Denis Allbertovich Fotoğraf: Lemberg Şehir Merkezi, Ukrayna / Denis Allbertovich

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

Previous post:

Next post: