Ukrayna Doğu Dilleri Olimpiyatları Ödül Töreni Kiev’de gerçekleşti

by burakpehlivan on 19/04/2015

IMG_3450
Ukrayna Milli Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından Türk Ukrayna İşadamları Derneği’nin ana sponsorluğunda, Çince, Korece, Türkçe, Arapça ve Farsça gibi dillerde düzenlenen Doğu Dilleri Olimpiyatları’nın ödül töreni ilgili bölümlerin öğretim üyelerinin, Türk, Koreli, Çinli diplomatların, işadamlarının ve finalist öğrencilerin katılımı ile Kiev Milli Dil Bilim Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Türkçe bölümünde dereceye giren öğrenciler ödülleri T.C Kiev Büyükelçiliği başkatibi Fatih Öztürk, Türk Ukrayna İşadamları Derneği(TUİD) Başkanvekili Burak Pehlivan ve THY Ukrayna Genel Müdürü Hakan Yılmaz tarafından takdim edildi. Tören esnasında, Türkiye Ukrayna ekonomik, ticari ve kültürel ilişkileri üzerine bir konuşma yapan Burak Pehlivan özetle şunları söyledi.

“Türk Ukrayna İşadamları Derneği olarak yılda 30’ün üzerinde etkinlik düzenliyor ya da etkinliğe sponsor oluyoruz. Doğu Dilleri Olimpiyatları bu etkinlikler arasında bizim için en önemlilerinin başında geliyor, zira geleceğimiz olan öğrencileri yani sizleri desteklediğimiz bir faaliyet.

Türkiye ve Ukrayna dost ve komşu iki ülkedir. Her yıl Türkiye ve Ukrayna arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler daha çok artıyor. Türkiye ve Ukrayna arasında vizesiz seyahat yaklaşık 3 yıldır mümkün. Ukraynalıların en çok tercih ettiğim turizm ülkesi yıllardır Türkiye, buna karşılık Ukrayna, Beyaz Rusya ve Rusya’dan sonra en çok turisti Türkiye’den alıyor. Türk inşaat firmaları Ukrayna’da bugüne kadar 4.5 milyar doların üzerinde taahhüt gerçekleştirdiler ve hala devam eden projeleri var. 700 civarındaki Türk firmasının, Ukrayna’da yaklaşık 2,5 milyar dolarlık yatırımı mevcut. THY, Ukrayna’ya en çok yolcu taşıyan yabancı havayolu şirketi ve her yıl bu ülkeye yaptığı sefer sayısını daha da artıyor. Kısa bir süre önce İstanbul Herson seferleri başlarken, yakında ise İstanbul Zaporoje hattı açılacak. Bu uçuşlar, bu bölgelerin ekonomik, ticari ve kültürel gelişimine önemli katkı yapacaktır. Türk perakende, giyim markalarını Ukrayna’nın her yerinde görebilmek mümkün.

Türkiye, Ukrayna’ya çok ihracat yapıyor gibi gözüküyor olabilir ama bu sizi yanıltmasın. Ukrayna’nın karşılıklı ticaretinde en çok dış ticaret fazlası verdiği ülke Türkiye’dir. Ukrayna Türkiye dostluğu ve güzel komşuluk ilişkilerinin ulaştığı seviyenin olgunluğunun en büyük işareti bu ilişkilerin yalnız güzel zamanları kapsamamasıdır. Ukrayna’nın tarihinin en zor siyasi ve ekonomik günlerini yaşadığı bu dönemde bile Türk firmaları Ukrayna’ya yatırım yapmaya devam ediyorlar. Geçmiş gösteriyor ki ilişkiler, gelecekte bugün bulunduğu noktanın da çok ötesine taşınacak. Bunları niye anlatıyorum çünkü ilişkileri yürütmek için insan faktörü büyük önem taşıyacak. Burada Türkçe bilen ve Ukrayna ve Türkiye arasında bir köprü olacak sizler için oldukça geniş iş alanları olacak ve tabii size bu noktada büyük de sorumluluk düşecek.

Ben hepinizi, bu yarışmaya katılan herkesi gönülden tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum. Doğu Dilleri Olimpiyatlarının 4 yıldır üst üste ana sponsoru olmayı bizler büyük bir ayrıcalık olarak kabul ediyoruz. İnşallah bu olimpiyatlar ve TUİD var olduğu sürece de bu desteğimiz devam edecek.”

Ödül törenin akabinde, dereceye giren öğrencilerle, TUİD başkanvekili Burak Pehlivan, T.C. Kiev Büyükelçiliği başkatibi Fatih Öztürk, THY Ukrayna Genel Müdürü Hakan Yılmaz ve Kiev Milli Dil Üniversitesi misafir öğretim üyesi ve Doğu Dilleri Olimpiyatları koordinatörü Nevzat Kayabaş hatıra fotoğrafı çektirdi.

IMG_3427

IMG_3025

IMG_3029

IMG_3036

IMG_3040

IMG_3046

IMG_3050

 

IMG_3083

IMG_3270

IMG_3287

IMG_3290

 

 

IMG_3328

 

 

 

IMG_3364

IMG_3369

IMG_3376

IMG_3421

 

 

 

IMG_3116

IMG_3118

 

IMG_3136

IMG_3146

IMG_3159

 

IMG_3214

IMG_3221

IMG_3233

 

 

 

IMG_3247

IMG_3259

IMG_3261

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

Previous post:

Next post: