Ukrayna’ da Din

by burakpehlivan on 06/11/2010

Ukrayna’ da Din

Ukrayna, Sovyetler Birliği zamanında bile ortodoksluk dini konusunda kuzey komşusu Rusya’ya göre daha çok hassasiyet sahibi olmuş. Sovyetler Birliği’nin yıkılması ile dinin toplumdaki yeri her geçen yıl daha da artıyor. Bugün, ortodoksluk dininin gerektirdiği orucu, ibadetleri, kilise ziyaretlerini toplum gün günden güne daha çok yapıyor. Kısacası dinin toplumda zaman geçtikçe daha çok benimseniyor.

Ülkede başlıca iki büyük kilise var. Bunlardan biri Moskova Patrikliği’ne bağlı olanların oluşturduğu Ortodoks Kilisesi. Bir diğeri ise Kiev Patrikliği’ne bağlı Ukrayna Ortodoks Kilisesi. Ukrayna Ortodoks Kilisesi, bir önceki yönetim tarafından, Ukrayna’nın bağımsızlığının pekiştirilmesi ve Rusya’dan farklı bir konuma oturtulması açısından destekleniyordu. Rusya Patrikliği’ne bağlı olan kilisenin ise mevcut yönetim ile iyi ilişkileri var. Nitekim  Cumhurbaşkanı Yanukoviç geçtiğimiz günlerde Kırım tatilini yarıda keserek, ülkeyi ziyaret eden Moskova Patrik’i Kiril ile görüşüp, ondan bir nişan aldı.

Ukrayna’nın %77’3 ortodoks, %16,5 Yunan Katolik*, %2,4 protestan, %0,7’si Müslüman, %0,5’i Roman Katolik, %2,8’si diğer dinlere mensup insanlardan oluşuyor. Ülkede yaklaşık 500.000 yahudi yaşıyor.

*Yunan Katolikler, Roma Kilisesine Ortodoks ritüelleri ile bağlı olanların oluşturduğu bir topluluk

 

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

Previous post:

Next post: