Ukrayna Azerbaycan Sanayici ve İşadamları Derneği İftarı Kiev’de Gerçekleşti

by burakpehlivan on 16/07/2014

DSCN9099
Ukrayna’daki Azerbaycan ve Türkiye kökenli Türk işadamları başkent Kiev’de “Bakü Akşamları” restoranında gerçekleşen iftarda bir araya geldi. İftara T.C. Kiev Büyükelçiliği müsteşarı Evren Müderrisoğlu, iki ülkenin diplomatları, Ukrayna Azerbaycan Sanayici ve İşadamları Derneği(ATU) başkanı Ali Aliyev, TUİD üyeleri, Türk, Azerbaycanlı ve Ukraynalı işadamları, gazeteciler ve akademisyenler katıldı.

Organizasyonun açılış konuşmasını yapan, T.C. Kiev büyükelçiliği müsteşarı Evren Müderrisoğlu, ATU’yu da Ukrayna’daki Türk işadamı derneklerinden farklı bir dernek olarak görmediklerinin belirtirken, bu gibi milli, manevi günlerde Türkler’in bir araya gelmesinin, birlik ve beraberlik içerisinde olmasının önemine dikkat çekti. Müderrisoğlu, Ukrayna’nın zor günler yaşadığını ancak bu günlerin gelip geçici olduğunu ifade ederken, ülkedeki Türk sermayesine güven ve inançlarını dile getirdi.

ATU yönetim kurulu başkanı Ali Aliyev ise, ATU’nun yalnız Azerbaycan değil, Türkiye kökenli Türk işadamlarına da hitap eden bir dernek olduğunu ifade ederken, Türk iş dünyasının dayanışmasının bu zor günlerde daha da bir anlam kazandığını söyledi. Aliyev, yıllarca ve halen görev yaptığı Türk Ukrayna İşadamları Derneği’ndeki deneyimlerimi ATU’ya aktardığının altını çizerken, “bu süreçte derneğimizin büyük desteğini görüyorum” dedi. Aliyev, konukları selamlayarak sözlerini tamamladı.

Organizasyonda, son olarak söz alan Türk Ukrayna İşadamları Derneği yönetim kurulu başkanvekili Burak Pehlivan ise, Türk toplumunda milli, manevi günlerin büyük önem arz ettiğini ancak yurtdışında yaşayan Türkler için bu önemin daha da arttığının hatırlatarak başladığı konuşmasında “3 dönemdir TUİD yönetiminde beraber çalıştığımız, yönetim kurulu üyemiz Ali Aliyev’in başkanlığını yaptığı ATU kısa zaman içerisinde önemli bir işlev üstlendi ve birbiri ardına ses getiren organizasyonlar yaptı” dedi. Pehlivan, “biz ATU’yu ve buradaki Azerbaycan kökenli kardeşlerimizi kendimizden görüyoruz, Haydar Aliyev’in ifade ettiği gibi Azerbaycan ve Türkiye iki devlet ancak bir millettir” diyerek sözlerine devam etti. TUİD başkanvekili, “3 yıl önce Azerbaycan Kiev Büyükelçisi sayın Eynulla Medetli ile yapılan toplantıda ilk kez gündeme gelen bu derneğin kurulumu oldukça uzun sürdü ancak görüyorum ki, bu hazırlık aşaması daha güçlü bir oluşum için gerekiyormuş. Burada ev sahiplerimize teşekkür ediyoruz, hayırlı iftarlar olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: www. tuid.org.ua

DSCN9077

DSCN9078

DSCN9113

 

DSCN9081

DSCN9141

DSCN9079

 

DSCN9106

 

DSCN9082

DSCN9133

DSCN9092

DSCN9122

DSCN9097

DSCN9098

DSCN9135

DSCN9088

DSCN9108

DSCN9140

DSCN9114

DSCN9137

DSCN9121

DSCN9125

DSCN9139

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

Previous post:

Next post: