TUİD Başkanvekili Burak Pehlivan, Kiev Şevçenko Üniversitesi’nde Konferans Verdi

by burakpehlivan on 01/11/2013

DSCN6513

Ukrayna’nın en prestijli üniversitesi Şevçenko Üniversitesi’nin Türkoloji Bölümü’nün davetiyle, bu okulda Türkçe öğrenimi gören öğrencilere, TUİD yönetim Kurulu Başkanvekili tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşu, İki Ülkenin bugünkü ekonomik ilişkileri ve kariyer fırsatlarıyla ilgili bir konferans verildi.

Konferansın başında, Şevçenko Üniversitesi öğretim üyelerinden Tudora Arnaut “iki ülkeyi ve insanını çok iyi bilen Pehlivan, makalelerinde yalnız bilgi vermek ile kalmıyor, kendinden de bir şeyler katarak çok farklı yazılar meydana getiriyor, kendisinin yazılarının hayranıyım” diyerek konuğunu takdim etti.

İki ülke arasındaki Ticaret Hacmi birkaç yıl içerisinde 3 katına çıkacak

Üniversitenin Türkoloji Bölümü’nde gerçekleşen konferansta TUİD başkanvekili Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarına değinerek konuşmasına başlarken, daha sonrra ise Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkilerin bugünkü durumu hakkında bilgi verdi. Burak Pehlivan, bugün iki ülke ilişkilerinin her alanda altın çağını yaşadığını belirtirken, “Ukrayna’da üçüncü ülkelerden gönderilenler ile Türk sermayesi 2 milyar doları buluyor, ülkede 700 Türk şirketi var, ikili ticaret hacmi ise 6,2 milyar dolara ulaştı” dedi. Pehlivan, “Geçen yıl vizeler karşılıklı olarak kaldırıldı, birkaç ay içerisinde imzalanması planlanan Türkiye Ukrayna Serbest Ticaret Antlaşması ile ticari ilişkiler daha da hızlanacak ve inanıyorum ki Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in ve Başbakan Erdoğaın’ın koydukları 20 milyar dolarlık hedefe 4-5 yıl içerisinde ulaşacağız” diyerek sözlerine devam etti.

Bir dili öğrenmek kadar, o dili konuşan insanların kültürünü öğrenmek de önemli

Bir öğrencinin hangi sektörlerde Türkçe bilen öğrenciler için fırsatlar olacağı sorusuna ise Burak Pehlivan “her alanda olabilir, önemli olan dili de o dili konuşan insanların kültürünü de iyi öğrenebilmek, ben de öğrenim hayatım boyunca birçok yabancı dil öğrenme fırsatı yakaladım ancak yalnızca dili değil, o dili konuşan insanların kültürünü de öğrenmeye çalıştım ve bunun büyük faydasını gördüm” diyerek cevapladı.. TUİD başkanvekili akademik alanda ya da çevirmen olarak kariyer yapmayı düşünmeye öğrencilere iyi Türkçe bilmenin yanı sıra başka disiplinlerde de kendilerini geliştirmelerini ve öğrencilik yıllarında çalışmalarını tavsiye etti.

Türkiye ve Ukrayna arasındaki ekonomik ilişkiler çok gelişti

Şevçenko Üniversitesi Türkoloji Bölümü başkanı İrina Pakrovskaya ise Burak Pehlivan’ı ve TUİD yöneticilerini burada ağırlamaktan mutlu olduklarını ifade ederken, kendi okuduğu dönemlerden bu yana Türkiye ve Ukrayna arasındaki ekonomik kültürel ilişkilerin çok geliştiğini ve bundan büyük mutluluk duyduğunun altını çizdi.
Konferans soru cevap bölümü ve öğrencilerin yaptıkları çalışmaların sergilenmesiyle sona erdi.

DSCN6506
DSCN6498
DSCN6496

DSCN6530
DSCN6520
DSCN6519
DSCN6518
DSCN6508
Out

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

Previous post:

Next post: