Burak Pehlivan Kimdir?

by burakpehlivan on 27/09/2015


1978 yılında İstanbul’da doğdu. Suadiye Turhan ve Mediha Tansel İlkokulu’nu birincilikle bitirdikten sonra orta ve lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. Lisede, okul takımıyla beraber satranç dalında üç İstanbul birinciliği kazandı. Lisans derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İşletme Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünde alırken, Türkiye’nin en büyük ve en etkin öğrenci derneklerinin başında gelen Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün (İTÜ EMK) iki dönem başkanlığını yaptı. Mezuniyet sonrası Türkiye’de makine ve inşaat sektörlerinde yöneticilik görevlerinde bulundu. 2003 yılından itibaren başta Ukrayna ve Rusya olmak üzere Doğu Avrupa ülkelerine çok sayıda seyahat yaparken, seyahatler ve ticari faaliyetler sonucunda bu coğrafyayı yakından gözlemleme imkanı oldu. Burak Pehlivan, 2009 yılında, iş makinesi ve ekipmanları ticaretiyle uğraşan ve sektöründe Ukrayna’da pazar lideri olan Kiev merkezli Politek Impeks firmasını kurarken hala bu firmanın yönetim kurulu üyesidir. Ukrayna’da yenilenebilir enerji alanında da yatırımları bulunmaktadır.

2012 yılında Doğu Avrupa’da, 2018 ve 2019 yıllarındaysa dünyada yılın Türk iş insanları derneği ödüllerine layık görülen Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği’nin(TUİD), 2011 yılından itibaren üç dönem yönetim kurulu başkanvekilliği görevini yürüten Burak Pehlivan, 2016 yılında, TUİD yönetim kurulu başkanlığı görevine seçilmiş, 2018 yılında Polonya’da, Baltık İş Forumu’nda Polonya’nın ve Ukrayna’nın büyük dostu ödülüne layık görülmüştür.  Beşiktaş kongre üyesi ve Ukrayna Beşiktaşlılar Derneği kurucu başkanıdır. Ukrayna, Ukrayna Türkiye ilişkileri, Doğu Avrupa ülkeleri ve yaşama dair bin beşyüzden fazla yazı, makale, bildiri ve rapor kaleme alan; OECD, EBRD, UNDP, USAID ve Dünya Bankası gibi uluslararası kurum ve kuruluşların organizasyonlarında Ukrayna, kalkınma politikaları, Ukrayna Türkiye ekonomik ilişkileri ve serbest ticaret gibi alanlarda uzman, konuşmacı olarak da görüşlerini paylaşan ve bu konularda onlarca konferans veren Pehlivan, Almanca, İngilizce, İtalyanca ve Rusça bilmektedir. Daha önce yayımlanan yazıları ve yeni çalışmaları, on yıldır burakpehlivan.org adlı kişisel bloğunda topluca yer almaktadır.

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

{ 7 comments }

kosta arslanoğlu Ocak 13, 2015, 13:58

Burak merhaba,
http://burakpehlivan.org/2752/yunanistan-kurtulur-mu-burak-pehlivan/ yazınızı linkedinde gördüm ve gerçeği söylemem gerekirse çok beğendim . Eklemek istediğim bir kaç tane husus olmasına karşın Yunanistanda olmayan biri olarak çok iyi kaleme alınmış bir yazı .
Yaklaşık on senedir Yunanistanda olan biri olarak izlenimlerimi eklemek istiyorum.
Yunanistandaki şirketler ve özellikle bankalar eurodan ayrılma durumunda hazır değiller.
Eurodan çıkış konusunda bankalar çok büyük yara alacak .
Üretim çok az ve ihracat konusunda tecrübe, sabır ve bilgi yok.
Devletin adı var kendi yok. Siyasi irade yok , strateji günü kurtarmak üzerine kurulu .
Halk sosyal anlamda ikiye ayrılmış ama şu andaki durumla alakalı pragmatik anlamda bir sosyal ve siyasal bir bilinç yok.
Siriza tek başına hükümet oluşturabilecek durumda olmadığı için tüm söylemini revize edip bize yeterli oy verilseydi yapardık ancak şu anda gücümüz buna yetiyor deyip eski durumu devam ettirecekler.
Hem Avrupa hem de Yunanistan şu anda zaman kazanıyor .
Avrupa ucuza kapatabileceği her yeri aldıktan sonra Yunanistanı dışarı çıkış için zorlayacaklar.
Eurodan çıkış konusunun konuşulmasını bile bu kriz döneminde tabu şekline getirdikleri için halkın buna hazırlanması gerekiyor .
Nihai olarak nufusun az olması bence ortaya çıkacak zorluğun derecesini azaltıyor ama kurtuluş eurodan çıkış ve üretim faktörlerinin ( daha çok turizm anlamında ) yurtdışı yatırımcılarına işlet ve devret şeklinde devredilmesi ile olacak . ( Yap kısmına izin vereceklerini beklemiyorum çünkü doğal doku konusunda çok hassasiyet ortaya çıkacak. )
Her halu karda klişe olarak Türkiyede ve Yunanistanda duymaktan bıktığım her iki halk aslında birbirine benziyor teranesinin gerçekle uzaktan yakından hiç bir ilişkisi yok.
Yunanlılar hiç öngörülebilir bir halk değil ve çok şahsına münhasır bir toplum.
Görüşmek dileği ile,
Kosta Arslanoğlu
00306982481534
[email protected]

Hakan Özen Ekim 22, 2018, 10:59

Sayın Burak bey merhaba ben Hakan Özen türkiyede birkaç firmamız var mobilya ve yol yapım işi konularında uzman firmalarımız var ukrayna pazarına girmek istiyoruz ilk başta ufak yol işleri ile başlamak arzusundayız bize bu konuda kimin ile konuşmamız gerektiği konusunda yardımınızı rica ederiz telefon numaram aşağıdadır görüşmek dileği ile telefonunuzu mesaj atarsanız sizi aramak isteriz +9 0 546 904 99 09 saygılarımla

Reşat Sosan Aralık 25, 2018, 14:42

Merhaba Burak Bey
Enerji Yatırmı Konusunda Yardımınızı Rica Ediyorum
Saygılarım İle.

Gsm No 05321336862

Mustafa Kara Mart 10, 2019, 19:27

Merhaba Burak bey. Ben Alpaslan arar in arkadasıyim. Size bir konuda danışmak ve konuşmak istiyorum. Bu ayın 20 si veya 21 ne randevu verirseniz görüşebiliriz. Slm.

burakpehlivan Mart 11, 2019, 00:59

Mustafa Bey, linkedin’de ekleyip, oradan yazabilirsiniz. Linekdin kullanmıyorsanız, e-mail adresim: [email protected]

[email protected] Vedat Emanet Eylül 15, 2019, 22:16

Merhaba Burak bey enerji alanında iş yapmak partner ortaklık isteyen olursa görüşmek isteriz.

burakpehlivan Kasım 3, 2019, 23:17

Vedat Bey, linkedin’de ekleyip, oradan yazabilirsiniz. Linekdin kullanmıyorsanız, e-mail adresim: [email protected]

Previous post:

Next post: